Drevenica izolovaná ovčou vlnou v časopise sruby & roubenky

roubenka-radhost-1.jpg

V prvom tohtoročnom vydaní časopisu sruby & roubenky vyšiel článok z návštevy drevenice ležiacej priamo pod Radhoštěm, v chránenej krajinnej oblasti Beskydy. Na zateplenie tejto drevenice bola použitá naša izolácia z ovčej vlny. A500 Naturwool majitelia použili pri zateplení podkrovia a izolačné pásy z ovčej vlny použili na dokonalé upchatie medzier medzi trámami drevenice.

V článku pani Zdenka, majiteľka a sčasti vlastne aj staviteľka okrem iného popisuje zdĺhavú cestu, ktorou musela prejsť, než sa jej vytúžená drevenica zmenila z obyčajného sna na skutočnosť. Pani Zdenka pri rozhovore s redakciou zmienila aj priamo nás a našu izoláciu z ovčej vlny: „Na internete som napríklad objavila výborného chalana z mesta Valašské Klobouky, ktorý predával izoláciu z ovčej vlny na zateplenie. Keď potreboval vedieť, koľko toho chcem, čo som nevedela vypočítať, prišiel a bol nadšený zo stavby a aj môjho elánu. Poradil mi, ako sa s materiálom pracuje. Medzi trámami je medzera, ktorá sa musí utesniť narezanou izoláciou, ľahko sa klinčekom prichytí, pritlačí, aby nezľahla. ... No nestretneš sa bežne s niečím takým! Voľba sa mi vyplatila. Dnes je tu príjemne, v zime aj v lete".

Pri stavbe drevenice pani Zdenka pracovala pravidelne až do večerných hodín a potom ešte sadala k internetu, kde hľadala dodávateľov a typy ako čo správne postaviť. Okrem hrubej stavby, sadrokartónových obkladov, priečok a rozvodov si drevenicu postavila prakticky sama, za pomoci vlastných síl a umu.

Dnes si svoj krásny dom užíva aj s manželom, ktorý zo začiatku nebol príliš naklonený jej plánom. Krásu stavby dokresľuje aj lokalita, v ktorej je postavená, z okien totiž vidí priamo na Radhošť, odkiaľ na nich hľadí majestátny Radegast.


sruby & roubenky 1/2015.

  • roubenka-radhost-1.jpg
  • roubenka-radhost-2.jpg
  • roubenka-sruby-a-roubenky-01.jpg