Ovčia vlna


  • V svojej podstate sa jedná o primárne izolačný materiál
  • Pôsobí ako priestorový filter a prírodná čistička vzduchu ( pohlcuje škodliviny z interiéru)
  • Udržuje optimálnu úroveň vlhkosti
  • Ovčia vlna nedráždi pokožku ani dýchacie cesty
  • Úplne zdravotne nezávadná
  • Vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti
  • Čisto prírodný a obnoviteľný materiál

ovecky.jpg

Ovčia vlna je dokonalým izolačným materiálom, dôkazom toho sú ovečky samotné, pretože boli a sú schopné sa adaptovať tým najhorším klimatickým podmienkam a práve ich vlna je schopná ochrániť ich pred extrémnym chladom, teplom alebo vlhkosťou.

Ovčia vlna je tvorená miliónmi vlákien, ktoré vďaka svojmu špecifickému tvaru vytvárajú vzduchové kapsičky, ktoré zachycujú ohriaty vzduch a perfektne tým izolujú a chránia telo ovečky v chladných obdobiach a naopak pri vysokých teplotách v príjemnom chlade.

Ovčia vlna neobsahuje žiadne škodlivé látky, naopak, v interiéri pôsobí ako priestorový filter, ktorý na seba dokáže viazať a efektívne absorbovať napríklad ozón, ktorý je vedľajším produktom všetkých tlačiarní, kopírok a počítačov. Ďalšou látkou, ktorú je vlna schopná vstrebávať je formaldehyd, ktorý je považovaný za najnebezpečnejšiu škodlivú látku v interiéroch domov a bytov. Formaldehyd je uvoľňovaný z niektorých drevotrieskových materiálov a lepeniek, kobercov, lepidiel a tmelov, tabakového dymu alebo nedokonalým spaľovaním fosílnych palív- preto sa dá ovčia vlna nazývať akousi prírodnou čističkou vzduchu.

Vlna preukázateľne udržuje optimálnu úroveň vlhkosti v interiéri. Je totiž schopná viazať na seba prebytočnú vlhkosť z priestoru (bez akéhokoľvek vplyvu na jej izolačné vlastnosti) a v závislosti na aktuálnu vlhkosť interiéru ju postupne uvoľňuje, čím ju dokáže udržiavať v optimálnej hodnote 40-60%, v závislosti od aktuálneho ročného obdobia.

Ovčia vlna je zdravotne úplne nezávadná a ako materiál je vhodná aj pre alergikov. Zároveň neobsahuje žiadne ostré vlákna, ktoré by dráždili dýchacie cesty alebo pokožku, a preto samotná manipulácia s ňou je veľmi príjemná a nevyžaduje použitie akýchkoľvek ochranných pomôcok.

Vlna navyše nehorí, má samozhášavú schopnosť a až pri 560 stupňoch sa začína škvariť. Vďaka svojmu špecifickému tvaru a štruktúre vlákien je maximálne pružná, jej vlákna sa za žiadnych okolností nelámu a sú odolné voči opakovanému napínaniu a stlačovaniu, vďaka čomu je po aplikácii schopná celkom vyplniť izolovaný priestor.

  • ovecky.jpg